piątek, 17 marca 2017

Szukamy komet

1. Satelita SOHO - projekt badawczy współtworzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) oraz Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). W ramach projektu, 2 grudnia 1995 roku, w stronę Słońca została wystrzelona rakieta Atlas IIAS, która wyniosła bezzałogową sondę kosmiczną na orbitę okołosłoneczną.
2. Sungrazing Comets - Jest to kometa, która przechodzi bardzo blisko Słońca w peryhelium - czasami w ciągu kilku tysięcy kilometrów od powierzchni Słońca. Chociaż małe komety mogą całkowicie wyparować podczas takiego bliskiego podejścia do Słońca, natomiast większe mogą przetrwać. Jednakże, silne parowanie i pływy wystąpienia często prowadzić do ich rozproszenia.
3. Michał Kusiak- Pochodzący z Żywca Kusiak obecnie jest studentem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauką zaczął interesować się w dzieciństwie, kiedy na antenie TVP emitowano program „Kwant”. "Byłem wtedy małym dzieckiem. Dla mnie - jak na tamte czasy - to była niesamowita gratka i źródło informacji związanych z nauką. To był ten moment, kiedy nauka mnie zainteresowała. Był tam też bardzo szeroki blok tematyczny związany z astronomią. Pomyślałem wtedy, że to może być coś dla mnie. Nie bez znaczenia było to, że mamą i dziadkiem przez lornetkę wielokrotnie obserwowałem niebo"

piątek, 3 marca 2017

Fotografia cyfrowa

1. Porównanie fotografii analogowej i cyfrowej:
Aparat cyfrowy
Możliwość podglądnięcia zdjęć bezpośrednio po zrobieniu oraz wykasowania tych „nieudanych”
Możliwość wywołania tylko wybranych zdjęć
Możliwość przechowywania zdjęć w formacie cyfrowym (nie koniecznie trzeba je wywoływać - niższe koszty) ale trzeba też pamiętać, że uszkodzenie dysku, czy płyty CD/DVD, na których przechowujemy zdjęcia, może nas pozbawić wszystkich tam zapisanych. Warto część najlepszych, najcenniejszych zdjęć wywołać i posiadać także w postaci tzw. odbitki.
Zdjęcie posiada szczegółowo określoną rozdzielczość wyrażoną w pikselac .
Aparat analogowy
Możliwość wykonania określonej, niedużej ilości zdjęć na jednym negatywie
Brak bezpośredniego wglądu do zdjęć
Brak możliwości / duża trudność wyboru zdjęć wywoływanych
Rozdzielczość jest cechą materiału światłoczułego, np. negatywu
Brak konieczności umiejętności posługiwania się komputerem
Niższa cena aparatu w porównaniu do „cyfrówki”
2. Budowa aparatu cyfrowego:
3. Typy aparatów cyfrowych:
a) kompaktowy- typ popularnego aparatu fotograficznego o niewielkich rozmiarach, zwartej budowie i uproszczonej obsłudze. Jest on najczęściej wyposażony w niewymienny obiektyw stałoogniskowy lub zmiennoogniskowy.W kompaktach klasycznych celownik umieszczony był nad obiektywem, co powodowało występowanie zjawiska paralaksy. Segment kompaktów z czasem wypełniły kompakty cyfrowe, pozbawione wizjera, wyposażone w duży, czytelny ekran LCD, na który przekazywany jest obraz wprost z obiektywu i zapisujące zdjęcia na kartach pamięci.
b) kompaktowy z wymiennym obiektywem
c) lustrzanka cyfrowa